Gayrimenkul Gündemi 46 Gayrimenkul Fiyatları Kiralarda TÜFE Dövizle Kira ve İlan Yasağı Gaboras

HAFTA 46
12 – 18 KASIM 2018

1. MERKEZ BANKASI KONUT FIYAT ENDEKSI: Hedonik Konut Fiyat Endeksi Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,17 oranında artan HKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 13,93 oranında azalış göstermiştir.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre ise, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 3,12, 4,04 ve 11,33 oranlarında artış göstermiştir.

2. KİRALARDA ÜFE YERİNE TÜFE KULLANILMASI: Orta vadeli ekonomik plan kapsamında 1 Ocak 2019 itibariyle konutlardaki kira artışında ÜFE yerine TÜFE kullanılacak. Yaklaşık %6 oranında bir fark demek.

3. GAYRIMENKUL SATIŞ VE KIRALAMA SÖZLEŞMELERINDE DEĞIŞIKLIK: Sözleşmeler döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacak. Oteller, Türk vatandaşı olmayanlar, gümrüksüz satış mağazaları hariç tutuluyor. Anlaşmazlık halinde 2 Ocak 2018 kuru esas alınacak. TL kirada mutabık kalınamazsa, önceki kira yılında geçerli kira bedeli TÜFE esas alınacak ve iki yıl geçerli olacak.

4. İNTERNETTE DÖVİZLE İLAN YOK VE BRÜT M2 DE BELİRTİLECEK: Ticaret Bakanlığı, gayrimenkul sektörüne yönelik hizmet veren internet sitelerinde reklam ve tanıtımlarda gayrimenkullerin bedellerinin TL olması ve daha iyisi bağımsız bölümlerin BRÜT VE NET alanlarına yer verilmesi zorunluluğu getirdi.

5. GAYRİMENKUL KIYMETLER BORSASI A.Ş. GABORAS: Müsiad tarafından geçen hafta duyurusu yapılan bir sistem. Gayrimenkul Kıymetler Borsası olarak adlandırılıyor kısaca gaboras denmiş. 158 milyon tapuyu yönetecek ve herkese hizmet verebilecek yaygın bir teknolojik ağ oluşturuyorlarmış. Müsiad ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ın küçük hissesi, ve SENYAP Yapı Kooperatifi hissesi var. 50bin TL sermaye ile 2018 yazında kurulmuş bir şirket.

6. EMLAK KONUT VE GYODER ŞİRKETLERİ ELİNDEKİ STOK: Firmaların ellerindeki stokları Emlak Konut ve GYODER’e bildirmeleri istendi. İTÜ’den DoçDr Kerem Yavuz Arslanlı GMTR’de yazdığı makalede göre gayrimenkul krizi yaşayan İrlanda ve İspanya bu krizde banka elinde kalan stokları nasıl yönettiler bunu açıklamış.
https://gayrimenkulturkiye.com/2018/11/14/avrupanin-kotu-bankalari/

İspanya SAREB adında İspanya Varlık Yönetimi Ajansı’nı kuruyor. 50milyar Euro ve 350bin’den fazla mortgage kontratını yapılandırma görevini üstleniyor. Portfolyoları eritmede üç yönteme başvuruluyor. Perakende sektöründeki gayrimenkullerin satışları, kurumsal ortakların ağları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bir diğer satış yöntemi ise toptan satış kanalı ile kurumsal alıcılar için GYO’lar üzerinden ve %1 kurumlar vergisi avantajı oluyor. Üçüncü yöntem olarak özel mülkerin bir araya getirildiği portfolyolar oluşturulması oldu. Muhasebe fiyatlarında ise transfer sırasında büyük indirimler yapılmak durumunda kalınıyor. Arsalar için ortalama %70 ve konutlar için %40-50 arasında iskonto uygulanıyor. Sektör 2015 yılından itibaren düzelmeye başlıyor. Konut fiyatları tekrar yükselmeye başlıyor. SAREB’in elinde olan gayrimenkullerin fiyatları da toparlanmaya başlamış oluyor.

İrlanda NAMA Ulusal Varlık Yönetim Ajansı kuruluyor. “Bad Bank” olarak adlandırılan bir yöntem belirleniyor. “Bad Bank”, Problemli varlıkları ayrı bir yapı altına toplama ve bu sayede kötü varlıkların iyi varlıkları etkilemesinin önüne geçilmesi olarak tanımlandırılabilir. Ajans, bankaların elindeki batık ve batık olmayan tüm varlıkları alarak, içlerindeki ödeme dengesini kuramamış mükleri ayıklıyor.. Bu noktada bankalarda najansa tranfer edilen borçlar bankaların bilançolarından alınarak bunun yerine %60’ına karşılık devlet tahvili veriliyor. Varlıkların kontrolü de NAMA’ya geçerek alacaklıların ödemeleri rahatlatılıyor ve elde edilen gelirler üzeriden hükümet, tahvil faizi ödemesi yapabiliyor. Fakat varlık transferi işlemlerinin karmaşık yapısı ve uzun dönem ekonomik değerin hesaplanması çok büyük oranda indirimlere gidilmesine yol açıyor. Transfer edilen varlıklar 76 milyar euro civarına ulaşıyor ve bu varlıklar üzerinden ise %43 ile %61 arasında iskonto yapılıyor.

TÜRKİYE: Yapılması gerekenlerin başında pazarın durumunun iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Reel rektördeki daralmayı ve etkilerini en aza indirmek ve bundan sonra aynı hatalara düşmemek için kentlerin genelinde arzı sadece müteahhitlerin kişisel öngörülerinden kurtarmalıyız.

7. ENFLASYON TAHMİNİ: Moody’s Türkiye’de enflasyonun 2018 sonunda yüzde 27,0, 2019’da yüzde 18,0 ve 2020’de yüzde 12,0 olacağını tahmin etti.

8. DOKU AYDA BİR MİLYON KONUT: GYODER raporuna göre ilk dokuz ayda 1milyon 2391 konut el değiştirdi. Bu satışın 363bini ipotekli satışlardan oluşuyor. Geliştirici firmaların senetle yaptıkları satış oranı, toplam satışın %51’i seviyesinde. Bu oran bir önceki çeyrekte %26 seviyesindeydi. Konut kredilerindeki faiz oranının artışı, alternatif finansman çözümlerine götürüyor tarafları. Konut kredisi hacmi 198milyar TL’ye ulaştı. Takipteki konut kredisi oranı binde 4.

Yorumlarımı içeren videoyu izlemenizi tavsiye ederim, video linki:

Podcast’i dinlemek isterseniz:

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x