Gayrimenkul Gündemi 47 Konut Satışları Yapı Ruhsatı İnşaat Maliyeti İstatistikleri

HAFTA 47 : 19 – 25 KASIM 2018 HAFTASI
GAYRİMENKUL GÜNDEMİ: KONUT SATIŞLARI, YAPI RUHSATLARI, İSKAN SAYISI, BİNA TAMAMLANMA SİGORTASI, İNŞAAT MALİYETİ

Bu yazıyı video olarak izleyebilirsiniz:

Podcast dinlemek için:

1. KONUT SATIŞ İSTATİSTİKLERİ: Tüik 2018 Ekim ayına ilişkin konut satış istatisiklerini açıkladı. Ekim ayında Türkiye genelinde 146bin konut satılmış. Geçen yılın aynı ayına göre %19 artmış. En büyük değişim, ipotekli konut satışlarında. Geçen yılın aynı ayına göre %79 oranında azalmış. Toplam ipotekli satılan konut sayısı 8bin adet. Toplam satışların içerisindeki payı %5.5. Diğer satış türleri, bir önceki yılın aynı ayına göre %64 artmış bunun sebebi ipoteklilerin belirgin seviyede azalması. İkinci el konu satışları geçen yılın aynı ayına göre %8,9 artarak 71bin adet olarak gerçekleşmiş.

Yabancılara yapılan satışlar, geçen sene aynı aya göre %143 artarak 6276 adet olarak gerçekleşti. Sırasıyla en fazla konut alanlar; Irak, İran, Kuveyt, Almanya ve Rusya vatandaşları.
Link: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=27803

Tüik verileri dışında İstanbul Gayrimenkul Değerleme Araştırma Birimi’nin yaptığı çalışmalara göre, Ekim 2018’de gerçekleşen satışlar son 6 yılın en yüksek seviyesini yakalamış durumda.

Bir önceki yılın aynı ayı ile yapılan karşılaştırmada ipotekli satışlar en düşük seviyesi olan -%80 seviyesine geriledi.

Yıllara göre ipoteksiz satışların takip edildiği çalışmada, 2018 Ekim ayında gerçekleşen ipoteksiz satışlar, 2014 yılındaki ipoteksiz satışların iki katından fazla.

Konut kredisi faiz oranları, ipotekli konut satışlarını etkileyen ana unsur. Yapılan araştırmada, konut kredisi faiz oranları düştükçe ipotekli satışların arttığı, faiz oranları yükseldikçe ipotekli satışların azaldığı görülüyor. Ekim ayında gerçekleşen ipotekli satışların toplam satışlara oranının %5 seviyesinde olmasının da sebebi faiz oranları.

 

Yabancılara yapılan satışlarda ise toplam satışlar içerisinde payı ortalamada %1,5 seviyesinde olan pay, son altı yıl içerisindeki en yüksek paya %4,5’a ulaşmış durumda. Bu gelişmedeki en önemli pay, Türk Vatandaşlığı için gerekli olan 1milyon Dolar sınırının 250bin Dolar’a çekilmiş olması. Bu konuda hazırladığımız videoya şu linkten ulaşabilirsiniz:

2. YAPI RUHSATLARI VE İSKAN İSTATİSTİKLERİ: Tüik Ocak-Eylül 2018 dönemine ilişkin belediyelerden alınan yapı ruhsatları ile yapı kullanma izin belgelerine ilişkin istatistikleri yayınladı. Yapı ruhsatları geçen sene aynı döneme göre daire sayısı olarak %58 azalmış. Daire sayısı olarak 2018’de 485bin ruhsat almış. Daha dört ay daha eklenecek bu sayıya ve 700bin civarı olabilir yıl bitiminde. Bu sayı 2017 yılında 1milyon 170bin, 2016 yılında 709bin adetmiş.

Yapı kullanma izin belgeleri yani iskan sayılarında geçen seneye göre daire sayısı %3,8 artmış. Bu yıl 593bin konut için iskan alınmış. Bu şekilde giderse yıl sonu verileri, 2016 ve 2017 iskan sayılarından fazla olacak.

Link: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=27756

3. BİNA TAMAMLANMA SİGORTASI: Mecliste görüşmeleri süren çevre kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde bina tamamlanma sigortası da yer alıyor. 2012 yılında gündeme gelen ancak uygulanmasına başlanmayan bu ürün, tüketicinin inşaat firması karşısında korunmasını heedefliyor. İnşaat firması, iflas, konkordato, sözleşme feshi veya benzer sebepler inşaatı tamamlamazsa sigorta firması inşaatın tamamlanması için gerekli finansmanı sağlayacak. 2014 yılında uygulamanın önü açıldı ancak zorunluluk olmadığı için hayata geçemedi. Uygulama başlarsa, inşaat şirketi yapı ruhsatı almadan önce poliçe yaptırmak zorunda olacak. Sigorta şirketleri, yapı ruhsatına başvurmadan önce inşaat şirketlerini mali açıdan, geçmiş işlerine kadar inceleyecek gerekirse ek teminatlar alabilecek. Sigorta poliçesini yaptıramamış şirket, inşaata başlayamayacak. Türkiye’de kayıtlı 330bin müteahhit olduğu belirtiliyor, bu sayede belirli güce sahip olan firmalar inşaat yapabilecek.

Link: https://www.cnnturk.com/video/ekonomi/turkiye/bina-tamamlama-sigortasi-geliyor
https://www.emlaksayfasi.com.tr/emlak-gundem/yapi-ruhsatindan-once-bina-tamamlama-sigortasi-yaptirilacak-h59097.html
https://emlakkulisi.com/tamer-son-turkiyede-330-bin-muteahhit-var/537603

4. İNŞAAT MALİYETLERİ: Tüik bu hafta inşaat maliyet endeksini yayınladı. İnşaat maliyetleri, geçen yıla göre %39 artarken, Eylül ayına göre %5,88 artış göstermiş.

Malzeme ve işçilik açısından bakılırsa, malzeme geçen yıla göre %50 artarken, iş.ilik %17 artarak enflasyona yenilmiş.

Link: http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=27751

5. RÖPORTAJ TAVSİYESİ: Ekonomi yazarı Atilla Yeşilada, bu hafta Youtube kanalında gayrimenkul sorularını İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman’a yöneltti. Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
IŞIK KAROT İnşaat

inşaat sektörü nerelere evriliyor birileri rahatlatıcı yorumlar yapıp spekülasyonların önüne geçmesi lazım.

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x