Gayrimenkul Gündemi 50 Konut Satışına Kredi Kampanyası Kentsel Dönüşüme Tapu Harcı Desteği

HAFTA 50 : 10 – 16 ARALIK 2018 HAFTASI
GAYRİMENKUL GÜNDEMİ: KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK, GAYRİMENKULLE VATANDAŞLIKTA YENİ DÜZENLEME, GAYRİMENKUL CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ EYLEM PLANINDA, KONUT SATIŞLARINA VE MÜTEAHHİTE YENİ DESTEK, KİTAP TAVSİYESİ

Bu yazıyı video olarak izleyebilirsiniz:

Podcast dinlemek için:

1. KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK: Hafta içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile dönüşüm uygulamalarını teşvik etmek için yeni yapıların ilk satışlarında harç muafiyeti sağlanacak. Yani kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek. Tapu harcı mülkün değerinin yüzde 4’ü kadar ödeniyor. Bunu yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı ödüyor. (İndirim nedeniyle 31 Aralık’a kadar toplam yüzde 3 ödenecek.) 500 bin liralık bir evde 10 bin alıcı 10 bin satıcı tapu harcı ödüyor. Bundan sonra dönüşüm kapsamında yapılan satışta bu ödenmeyecek. Kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 8 ya da yüzde 18 KDV yerine yüzde 1 KDV ödendiğini hatırlatan yetkililer, tapu harcı muafiyeti ile dönüşüm sürecine yeni bir katkı daha sağladıklarını belirtti.

Kentsel dönüşümde belediyelere ödenen harçlar da tartışma konusuydu. Kimi projelerde harç ödenirken, kiminde ödenmediği iddia ediliyordu. Yeni düzeneme bu konuya da netlik getirdi. “Riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında ve riskli yapıların bulunduğu parsellerde, mevcut inşaat alanının bir buçuk katına kadar olan yeni inşaat alanı için belediyelerce harç ve ücret alınmaz” denildi. Yani 1000 metrekare inşaat yıkılarak yeni yapılacak 1500 metrekare inşaat için harç ödemeyecek, ancak yıkılan inşaat alanının 1.5 katını aşan kısımlar için ilgili belediyeye ödeme yapılacak.

LİNK: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/donusume-harc-muafiyeti-geldi-41047410

2. TÜRK VATANDAŞLIĞI İÇİN SATIŞ VAADİ: Yabancıların 250,000 dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı Türk vatandaşlığı kazanması uygulamasında, satın alınmış gayrimenkülün yanı sıra gayrimenkulün satış vaadi de geçerli olacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmeliğe göre, söz konusu tutarda taşınmazın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

LİNK: https://tr.investing.com/news/economy-news/turk-vatandaslg-icin-gayrimenkul-almnda-sats-vaadi-de-gecerli-olacak-545180

3. GAYRİMENKUL 100 GÜNLÜK 2NCİ EYLEM PLANINDA: Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planında gayrimenkul piyasasını doğrudan ilgilendiren konular yer alıyor.

 • Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak
  Daha yeşil ve yaşanabilir şehirler için 41 kilometre bisiklet yolu ve 12 bin metrekare gürültü bariyeri inşa edilecek.
 • Emlak Bankası’nın yapılandırma süreci tamamlanarak faaliyete alınacak.
  Konut Piyasası Takip Sistemi’nin kurulması çalışmalarına başlanacak, köy ve mahallelerde sosyal dokuyu geliştirmek üzere konak, kıraathane, kütüphane gibi işlevlere sahip çok amaçlı Millet Konakları’nın yapılması kapsamında uygulama projeleri hazırlanacak ve ihale süreçleri başlatılacak.
 • 9 bin konut ve sosyal donatı alanlarının yapımı tamamlanacak.
 • 10 bin aileye sosyal konut satışı gerçekleştirilecek.
 • 20 milyon metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı yatırım teşvik belgeli yatırımcılar için arz edilecek.
 • Turizm tesislerinin sözleşme sürelerinin uzatılması işlemlerine başlanılacak.
 • 5 ilde 19 farklı tipte konut projesi tamamlanacak

LİNK: https://emlakkulisi.com/ikinci-100-gunluk-eylem-planindan-insaat-sektorune-neler-cikti/591982

4. KONUT SATIŞLARINA VE MÜTEAHHİTE DESTEK: Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranını yüzde 1,78’e düşürdü. Ziraat Bankası ile çalışan inşaat firmalarından konut alımlarında faiz yüzde 0,98 olacak. 120 aya kadar vade ile 500 bin liraya kadar kredi verilecek.
“Yapılan çalışma ile bankamızca konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,78 olarak belirlenmiştir. Bankamızla çalışmakta olan konut üreticisi firmaları da elini taşın altına koyarak, faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerimize faiz oranı aylık yüzde 0,98 olarak yansıtılacaktır. Bu kapsamda, bankamızla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek verilecek ve böylelikle firmalarımızın elinde bulunan konut stokunun eritilmesine yönelik de önemli katkı sağlanmış olacaktır. Öte yandan; kullandırılan konut kredilerinin bir kısmı söz konusu firmaların bankamıza olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacaktır.

LİNK: https://emlakkulisi.com/konut-kredi-faiz-orani-yuzde-098e-dustu/592040

5. KİTAP TAVSİYESİ: Ceres Yayınları’ndan 2015 yılında çıkan ve 4ncü baskısı ile güncellenen Profesyonel Gayrimenkul Yatırımı kitabını gayrimenkulle ilgilinen emlakçıdan, büyük küçük yatırımcıya ve gayrimenkul profesyoneline tavsiye ediyorum. Bu kitapta herkesin işine yarayacak bir başlık bulunuyor. Açık ve sade bir anlatımla yazılmış olan bu kitap gayrimenkul piyasasında çeşitli kademelerde görev yapmış Kürşat Tuncel tarafından kaleme alınmış. Vergi konularında Ersun Bayraktaroğlu, otomatik değerleme ve değerleme konularında Hakan Aytekin ve hukuk konularında Özgür Noyan’ın katkıları ile hazırlanmış.

LİNK: https://www.idefix.com/Kitap/Profesyonel-Gayrimenkul-Yatirimi/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Satis-Pazarlamahalkla-Iliskiler/urunno=0000000637956

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x