Kategoriler
Gündem

İpotekli Konut Satışları 2018 Değerlendirmesi

YILLARA GÖRE İPOTEKLİ SATIŞLAR: Yıllara göre yılın ilk on ayında 350-400bin dolayında, yıllık 450-500bin ipotekli konut satışı gerçekleşiyor. 2018 yılında, konut kredisi faiz oranlarında haziran ayından sonra yaşanan artış ve dövizde yaşanan artış ile ipotekli konut satışları 264bin adet olarak gerçekleşti. 2013’ten bu yana bakıldığında, ipotekli satışın en düşük olduğu yıl 2014 yılı ve ilk on ayda 310bin ipotekli satış gerçekleşmişti. 2018 yılı bu rakamın da gerisinde kaldı.

AYLARA GÖRE İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI: Yıl içerisinde, aylara göre ipotekli konut satışlarını incelediğimizde, genellikle yılın ilk aylarında düşük satışın, yılın son aylarında satışın arttığını gözlüyoruz. İpotekli satışlar yıl içerisinde ay ortalamasında 30bin-40bin aralığında gerçekleşiyor. İpotekli satışlar 2018 yılına ilk aylarda düşük başladı. Haziran ayında 0,98 konut kredisi kampanyasının bitecek olması ile zirve yaşandı. Bununla birlikte faiz oranlarının ardından artışı ile sonra aylarda ipotekli satış adetleri beşbin adetler seviyesine kadar geriledi.

İPOTEKLİ VE İPOTEKSİZ SATIŞLAR: Toplam satışların ipotekli satışlar ve ipoteksiz satışlar olarak dağılımını incelediğimizde 2013’te ipotekli satışlar toplam satışların %41’ini oluşturmaktayken, 2014-2017 yıllarından %33-34’ünü oluşturduğunu görüyoruz. 2018 yılında ipotekli satışlar toplam satışların %23’ünü oluşturdu.

Video olarak izlemek isterseniz:

Podcast olarak dinlemek isterseniz:

Yazar Celal Erdoğdu

Şehir plancısı ve gayrimenkul değerleme uzmanıyım, İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'yi kurucu ve yönetici ortağıyım. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şehir planlama eğitimimle birlikte mimarlık çift anadalı yaptım. Yüksek lisansımı işletme alanında MBA üzerine yaptım. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul üzerine yapıyorum. 1996 yılından bu yana gayrimenkul piyasasında edindiğim tecrübeleri ve bilgileri hazırladığım videolarla haftanın iki günü Gayrimenkul Okulu, Youtube kanalımda paylaşıyorum.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments