Benzin İstasyonu Gelir Hesabı

Bir benzin istasyonu yatırımı  uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Benzin istasyonu gelir hesabı da oldukça karmaşık bir hesap denilebilir. Biz bunu sizlere anlatmak için epey sadeleştireceğiz. Akaryakıt istasyonu açarken veya bayilik verirken, saha teşkilatı tarafından bir İstasyon açma teklif formu hazırlanır.

Bununla beraber Akaryakıt İstasyonu işletmesi de ayrı bir meşaket gerektirir. Akaryakıt istasyonu işletmesinin karlı mı yoksa karsız mı olduğu sürekli tartışılmaktadır. Akaryakıt istasyonunda ki yaklaşık karın ne olduğu ve benzin istasyonu gelir hesabı hususunda bilgi vermek istiyoruz. Aşağıdaki tabloda istasyon sahibinin veya kendi mülkü olması durumundaki çalışması yapılmıştır.

Benzin istasyonu Gelir Hesabı Tablosu

Örnek olarak ele aldığımız benzin istasyonu, günlük

  • 4000 litre benzin
  • 8000 litre mazot/dizel
  • 12000 litre LPG
  • 1500 Lira market satışı

yapıyor olsun. Bu durumda günlük akaryakıt satış fiyatlarını, güncel kar marjlarına göre benzin istasyonu gelir hesabıı nasıl oluşuyor inceleyelim:

benzin istasyonu gelir hesabı

Birinci sırada, litre fiyatı 4,48 TL olan benzin yer alıyor. Günlük 4.000 litre satarak, %4 net kar ile yıllık 261.632 TL gelir getiriyor.

İkinci sırada, litre fiyatı 3,82 TL olan dizel yer alıyor. Günlük 8.000 litre satarak, %4 net kar ile yıllık 446.176 TL gelir getiriyor.

Üçüncü sırada, litre fiyatı 2,20 TL olan LPG yer alıyor. Günlük 12.000 litre satarak, %6 net kar ile yıllık 578.160 TL gelir getiriyor.

Dördüncü sırada market gelirleri yer alıyor. Günlük 1.500 TL’lik ürün satarak, %15 net kar ile yıllık 82. TL gelir getiriyor.

Toplamda benzin istasyonunun bir yıllık net karı 1.368.093 TL

Bulunduğu yere, ruhsat bedellerine, rekabet koşullarına veya konuma ve de bölgeye göre değişebilmek koşuluyla bir kapitalizasyon oranı tespit edilmektedir. Bu orana göre de akaryakıt istasyonunun ‘gelir yöntemine göre değeri’ önerilmektedir.

Bu yöntem dışında, emsal yöntemi, maliyet yöntemi ve litre başı değer gibi başka yöntemler ile değer tespit edilebilir.

Değerleme hangi amaçla yapılıyorsa (teminata yönelik değerleme, adil piyasa değeri veya likidasyon değeri gibi birçok değer tanımı ve yaklaşımı bulunmaktadır) o şekilde yöntemlerin ağırlıkları belirlenebilir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x