Celal Erdoğdu

Göstergeler – Aylık

“Vatandaş gayrimenkul piyasasının nabzı burda atıyor!” diye bağırmayı isterdi bu sayfa, ah bir de sesi olsaydı.

Sosyal medya aracılığı ile sizlere ulaştırdığım grafikleri bundan böyle bu sayfa altında bulabileceksiniz. İstanbul Gayrimenkul Değerleme Araştırma Birimi tarafından düzenlenen bu veriler TÜİK, T.C.Merkez Bankası istatistikleri açıklanması ertesinde  güncellenmekte ancak bazı verilerin (yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi vb) açıklanma fasılası ise üç ay olması sebebiyle kimi grafikler de üç ayda bir güncellenmektedir.

Bu sayfayı sıkça kullandığınız sayfalar arasına kaydedebilir ve verilerin açıklanması sonrasındaki 2-3 saat içerisinde kontrol ederseniz güncel verilerin ilgili grafiğe eklendiğini görebileceksiniz.

Aşağıdaki grafikleri cep telefonunda tam olarak göremiyorsanız, telefonunuzu yan çevirerek bakabilirsiniz.

Bir hata ya da eksiklik olduğunu düşündüğünüz grafikler/veriler hakkında bana her zaman yazabilirsiniz. Grafiklerin üzerilerine İngilizce başlıkları da ekledim, terminoloji hatası olduğunu gördüğünüz olursa lütfen bana düzeltmenizi iletin. Tüm görüş ve yorumlarınız için sayfanın en altında bulunan yorum bölümünü kullanınız.

Veri takvimini merak ediyorsanız, bu linke tıklayarak takip ettiğimiz verilerin açıklanma tarihlerini görebilirsiniz. 

TÜRKİYE YILLIK KONUT FİYAT DEĞİŞİMİ

Konut fiyatları her ay T.C.Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Bu veriler, gayrimenkul değerleme şirketlerinin bankalara hazırladığı raporlardan alınmaktadır. T.C.Merkez Bankası en son 2019 yılında hesaplama yöntemini değiştirerek ve o tarihten bu yana hedonik regresyon yöntemini benimsemiştir.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Değişimi grafiği nominal fiyat değişimini göstermektedir. Enflasyon etkisinden arındırılmış hali için reel konut fiyat değişimi grafiğine bakabilirsiniz.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Reel Değişimi

T.C.Merkez Bankası metodolojisini yukarıdaki grafikte bulabilirsiniz. Reel fiyat değişimi grafiğinde, aynı yılın bir önceki dönemine göre konut fiyatlarındaki değişimi görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

ÜÇ İL YILLIK NOMİNAL KONUT FİYAT DEĞİŞİMLERİ

Üç büyük ilin konut fiyat değişimlerinin görüldüğü bu grafik T.C.Merkez Bankası verileri ile hazırlanmaktadır. Bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarındaki değişim yüzdesel olarak görebileceğiniz grafik, enflasyon etkisinden arındırılmamıştır. Enflasyondan arındırılmış olan haliyle “Yıllık Reel Konut Fiyat Değişimleri” grafiğinde izleyebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

Üç İl Yıllık Reel Konut Fiyat Değişimleri

Üç ildeki reel konut fiyat değişimleri, geçen yılın aynı dönemine göre değişimleri ifade etmektedir. (Her ay güncellenir)

Konut m² Birim Fiyatları ₺

Türkiye geneli ve İstanbul için hazırlanan grafikte, bir konutun  metrekare fiyatındaki zaman içindeki değişimi ve güncel fiyatı görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılı ortalama birim fiyatları İstanbul için 5.594 ₺, Türkiye için 3.378 ₺‘dir.

Konut m² Birim Fiyatları $

Uluslararası piyasalarla konut fiyatlarını karşılaştırırken, döviz kuru üzerinden hesaplanmış konut birim fiyatları bu hesaplamaları yapmak için gerekli olmaktadır. (Her ay güncellenir)

2020 yılı ortalama birim fiyatları İstanbul için 806 $, Türkiye için 486

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI İLE REEL KONUT FİYATLARI

Konut kredisi faiz oranlarının, ipotekli konut satışlarını yani konut kredisi kullanımını artırdığı biliniyor ancak faiz oranlarındaki düşüş konut fiyatlarında reel artışa da sebep olmakta. Aşağıdaki grafik, iki verinin birbiri ile olan ilişkisini görebilirsiniz.

AYLIK KONUT SATIŞLARI

SON BİR YIL SATIŞLAR

GÜNLÜK SATIŞLAR

AYLIK İPOTEKLİ SATIŞLAR

İPOTEKLİ VE NAKİT SATIŞLAR

AYLARA GÖRE İPOTEKLİ SATIŞLAR

AYLARA GÖRE NAKİT SATIŞLAR

YENİ İNŞAAT İZİNLERİ

Yeni inşaat başlangıç sayılarına ilişkin verilerle yapı stokuna eklenen konut adetleri takip edilebilmektedir. Burada belirtilen veriler bağımsız bölümdür yani bina adedi değildir. Ayrıca bu veriler içerisinde konut dışında olan gayrimenkul türleri de yer almaktadır. Ancak oran olarak diğer türlerin sayısı oldukça düşüktür. Örneğin 2019 ylında konut dışı bağımsız bölüm oranı sadece binde dörttür. Bu sebeple, verilen bağımsız bölüm istatistiğine konut gözüyle bakılabilir. 

2010-2018 dönemine bakıldığında Türkiye’de her çeyrekte ~150.000 adet bağımsız bölüm için ruhsat verildiği görülüyor. 2017 yılındaki sıçrama, TİP İmar Yönetmeliği diye anılan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin uygulamaya girmesi sebebi ile yapılan başvurulardan kaynaklıdır.

İskan izinleri

Gayrimenkul stokunda tamamlanmış ve kullanıma hazır hale gelen gayrimenkulleri takip edebileceğimiz verileri yapı kullanma izin belgelerinden görebiliyoruz.

Konut dışı gayrimenkul satışları

Konut dışında yapılan tüm satışlar, konut dışı gayrimenkul satışları olarak isimlendiriliyor. Bu satışlar içerisinde tarla, dükkan, bina, otel vb satışlar yer almaktadır.

Teşekkür: Bu sayfadaki verilerin hazırlanmasında uzun yıllardır emek veren, akıl yürüten değerli ortağım Ahmet Büyükduman‘a ve sabırla bizim “istatistiiiik” diye bağrışlarımıza çözümler üreten değerli iş arkadaşım Orhan Arslan‘a teşekkür ederim.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sabri

Sayın hocam bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum

Ufuk Ersoy

Celal Bey, bir süredir youtube üzerinden sizi takip ediyor olmama rağmen kıymetli tablolarınızı inceleme fırsatını yeni bulabildim. Zihin açıcı, yol gösterici bu çalışmalarınızdan dolayı size ve ekibinize çok çok teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık. Güncellemeler için takipteyim.Bilginize.

Bülent YILMAZ

Ufuk Ersoy sayesinde sizinle geç de olsa tanıştık. Bunlar harika bilgiler. Kimbilir ne emekler var ardında? Kolaylıklar dilerim.

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x