Göstergeler – Aylık

“Vatandaş gayrimenkul piyasasının nabzı burda atıyor!” diye bağırmayı isterdi bu sayfa, ah bir de sesi olsaydı.

Sosyal medya aracılığı ile sizlere ulaştırdığım grafikleri bundan böyle bu sayfa altında bulabileceksiniz. İstanbul Gayrimenkul Değerleme Araştırma Birimi tarafından düzenlenen bu veriler TÜİK, T.C.Merkez Bankası istatistikleri açıklanması ertesinde  güncellenmekte ancak bazı verilerin (yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi vb) açıklanma fasılası ise üç ay olması sebebiyle kimi grafikler de üç ayda bir güncellenmektedir.

Bu sayfayı sıkça kullandığınız sayfalar arasına kaydedebilir ve verilerin açıklanması sonrasındaki 2-3 saat içerisinde kontrol ederseniz güncel verilerin ilgili grafiğe eklendiğini görebileceksiniz.

Aşağıdaki grafikleri cep telefonunda tam olarak göremiyorsanız, telefonunuzu yan çevirerek bakabilirsiniz.

Bir hata ya da eksiklik olduğunu düşündüğünüz grafikler/veriler hakkında bana her zaman yazabilirsiniz. Grafiklerin üzerilerine İngilizce başlıkları da ekledim, terminoloji hatası olduğunu gördüğünüz olursa lütfen bana düzeltmenizi iletin. Tüm görüş ve yorumlarınız için sayfanın en altında bulunan yorum bölümünü kullanınız.

Veri takvimini merak ediyorsanız, bu linke tıklayarak takip ettiğimiz verilerin açıklanma tarihlerini görebilirsiniz. Ayrıca TÜİK tarafından yayınlanan bültenlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Değişimi

Konut fiyatları her ay T.C.Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Bu veriler, gayrimenkul değerleme şirketlerinin bankalara hazırladığı raporlardan alınmaktadır. T.C.Merkez Bankası en son 2019 yılında hesaplama yöntemini değiştirerek ve o tarihten bu yana hedonik regresyon yöntemini benimsemiştir.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Değişimi grafiği nominal fiyat değişimini göstermektedir. Enflasyon etkisinden arındırılmış hali için reel konut fiyat değişimi grafiğine bakabilirsiniz.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Reel Değişimi

T.C.Merkez Bankası metodolojisini yukarıdaki grafikte bulabilirsiniz. Reel fiyat değişimi grafiğinde, aynı yılın bir önceki dönemine göre konut fiyatlarındaki değişimi görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

Üç İl Yıllık Nominal Konut Fiyat Değişimleri

Üç büyük ilin konut fiyat değişimlerinin görüldüğü bu grafik T.C.Merkez Bankası verileri ile hazırlanmaktadır. Bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarındaki değişim yüzdesel olarak görebileceğiniz grafik, enflasyon etkisinden arındırılmamıştır. Enflasyondan arındırılmış olan haliyle “Yıllık Reel Konut Fiyat Değişimleri” grafiğinde izleyebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

Üç İl Yıllık Reel Konut Fiyat Değişimleri

Üç ildeki reel konut fiyat değişimleri, geçen yılın aynı dönemine göre değişimleri ifade etmektedir. (Her ay güncellenir)

Konut m² Birim Fiyatları ₺

Türkiye geneli ve İstanbul için hazırlanan grafikte, bir konutun  metrekare fiyatındaki zaman içindeki değişimi ve güncel fiyatı görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılı ortalama birim fiyatları İstanbul için 5.594 ₺, Türkiye için 3.378 ₺‘dir.

Konut m² Birim Fiyatları $

Uluslararası piyasalarla konut fiyatlarını karşılaştırırken, döviz kuru üzerinden hesaplanmış konut birim fiyatları bu hesaplamaları yapmak için gerekli olmaktadır. (Her ay güncellenir)

2020 yılı ortalama birim fiyatları İstanbul için 806 $, Türkiye için 486 $’dir.

Yatırım Getiri Karşılaştırmaları

Konutun bir yatırım aracı olup olmadığı tartışıladursun, konut alanlar konut aldığı dönemdeki dolar/euro veya altın fiyatlarını bir kenara not ederler. Bu alışkanlık muhtemelen enflasyona karşı kendini koruması amacıyla tasarrufların dövizle yapılması veya düğünlerde toplanan altınların konut peşinatı olarak kullanılması sonucunda yerleşmiş olabilir. O veya bu şekilde konut fiyatları ile döviz, altın ve borsa endeksi ile karşılaştırmak için bu grafik yararlı olacaktır. (Her ay güncellenir)

Konut Fiyat Endeksleri $

Konut fiyatlarını Amerikan Doları’na endeksli olarak görebileceğiniz bu grafik, belli bir tarihteki konutun fiyatının dolar karşılığının yine belli bir tarihteki dolar karşılığı ile karşılaştırmanıza yarayacaktır. (Her ay güncellenir)

Aylık Konut Satışları

Konut satışları, ekonomik ve demografik etkenlerden etkilendiği için ekonomik gidişatın değerlendirilmesinde başvurulan göstergelerdendir. TÜİK tarafından her ay paylaşılan konut satışları Aşağıdaki grafik aylara göre konut satışlarını göstermektedir. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de 1.499.316 adet, her ay 124.943 adet konut satıldı.

Son 12 Ay Konut Satışları

Her ay gerçekleşen konut satışını, bir önceki ay ve bir önceki yıl ile karşılaştırmak alıştığımız genel bir uygulama. Bununla birlikte son 12 ay toplamı, yıllık gidişata ilişkin fikir vermesi açısından faydalı bulunduğundan Amerika konut satışlarında tercih edilen grafiklerden. Faydalı olacağını düşündüğümden Türkiye konut satışlarını son 12 ay olarak grafikte paylaşıyorum. TÜİK tarafından her ay paylaşılan konut satışları ile aşağıdaki grafik son 12 ay konut satışları toplamını göstermektedir. (Her ay güncellenir)

Son 12 ayda Türkiye’de 1.621.298 adet konut satıldı.

İstanbul Konut Satışlarının Toplam Satışlara Oranı

Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayan İstanbul’u ayrı bir yere koyduğumuzu gizlemeyeceğim. Toplam konut satışlar içerisinde İstanbul konut satışları payını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

Günlük Konut Satışları

Konut satışlarının aylık değerlendirilmesi, özellikle resmi  ve dini bayram tatilleri olduğunda hatalı sonuçlar vermektedir. Örneğin bir önceki yılın aynı ayında Kurban Bayramı sebebiyle temmuz ayının 4 iş gününde tatil  olması toplam iş günü 22’den 18’e düşürmektedir. Dolayısı ile bu senenin temmuz ayı ile bir önceki yılın temmuz ayını karşılaştırmak adil olmayacağı için o ay gerçekleşen toplam satışın iş gününe bölerek karşılaştırmak doğru olacaktır. Bu sebeple, günlük konut satışları grafiği zihin açıcı ve doğru karşılaştırma yapmayı sağlayan faydalı bir grafiktir. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de her iş günü 5.953 adet konut satıldı.

Aylık İpotekli Konut Satışları

İpotekli satışlar grafiği, konut kredisi kullanılarak satılan konutları göstermektedir. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de 573.337 adet, her ay 47.778 adet ipotekli konut satıldı.

Günlük İpotekli Konut Satışları

Günlük Konut Satışları grafiğinde ifade ettiğim nedenlerden ötürü, kredi kullanılarak satılan konut satışlarını da günlük olarak izlemekte fayda var. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de her iş günü 2.286 adet ipotekli konut satıldı.

İpotekli İpoteksiz Satışlar

Toplam satışlar içerisindeki kredili ve kredisiz gerçekleşen konut satışları için oluşturduğumuz bu grafikle, hangi dönemde hangi ödeme yönteminin öne çıktığını rahatlıkla görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılında toplam satışların %38,2’si ipotekli olarak gerçekleşti.

Faiz Oranı ve İpotekli Satışlar

Konut kredisi oranları ile konut kredisi kullanımı arasındaki sıkı ilişki malum. Aşağıdaki grafikte faiz oranlarına bağlı değişimleri görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 1 Haziran-6 Ağustos döneminde uygulanan 0,64-0,74 12 ay geri ödemesiz konut kredisi kampanyası döneminde haziran, temmuz ve ağustos aylarında 308.244 ipotekli konut satışı gerçekleşti. Bu satışlar, 2020 ipotekli satışların %53,7‘sini oluşturdu.

Yapı Ruhsatı Sayısı

Konut piyasasında oluşan talep sonrası arzdaki hareketlenmeyi görmenin en kolay yollarından birisi yeni inşaatlar için verilen yapı ruhsatı verileridir. Yapı Ruhsat Sayısı grafiği, her üç aylık dönemde verilen bağımsız bölüm adedini göstermektedir. Örneğin 2017 3Ç’de 537.000 adet bağımsız bölüm (tüm tipler) için ruhsat verilmiştir. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de her çeyrekte 119.269 adet bağımsız bölüm (tüm tipler) için yapı ruhsatı verildi.

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) Sayısı

Türkiye’de maalesef artış göstermesine rağmen her yapı için, inşaat tamamlandıktan sonra yapı kullanma izin belgesi (iskan) alınmıyor. İskan, bir yapının oturulabilir olduğunu belgeleyen ve yapı ruhsatına göre yapının yapılmadığını gösteren belgedir. Aşağıdaki grafikte, bu belgeyi alan bağımsız bölüm (tüm tipler) adedini yılın çeyrek dönemleri halinde görebilirsiniz. Yapı Ruhsatı Sayısı ile karşılaştırırken aralarındaki gecikmeye (bir inşaatın başlanması ile iskan alması arasında geçen süre) dikkat etmelisiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de her çeyrekte 141.244 adet bağımsız bölüm (tüm tipler) için yapı kullanma izin belgesi verildi.

Gayrimenkul Satışları

Gayrimenkul satışlarını iki ana başlık altında takip ediyoruz. Bunlardan birisi yukarıda grafiğini gördüğünüz Konut Satışları, diğeri ise Konut Dışı Gayrimenkul Satışları. Aşağıdaki grafikte, konut satışları ile konut dışı gayrimenkul satışlarını birlikte görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılında 1.178.758 adet konut dışı gayrimenkul satıldı.

Ortalamalar ile konut ve konut dışı gayrimenkul satışları karşılaştırması:

2020 yılında aylık 117.443 konut, 95.686 konut dışı gayrimenkul satıldı.

Bina Maliyet Endeksi

Gayrimenkullerin fiyatını oluşturan etmenler arsa, yapı ve girişimci kârıdır. Yapı maliyetini izleyebildiğimiz Bina Maliyet Endeksi, işçilik ve malzeme kırılımları ile endeksin seyrini göstermektedir. (Her üç ayda bir güncellenir)

Bina Maliyet Yıllık Değişim Endeksleri

Bina Maliyet Endeksleri’ni bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırarak, iki dönem arasındaki yüzdesel değişimi görebilirsiniz. (Her üç ayda bir güncellenir)

Yabancılara Konut Satışı

Türkiye’deki yabancılara satılan konut satış adetlerini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

2020 yılında Türkiye’de her ay 3.401 adet konut yabancılara satıldı.

Teşekkür: Bu sayfadaki verilerin hazırlanmasında uzun yıllardır emek veren, akıl yürüten değerli ortağım Ahmet Büyükduman‘a ve sabırla bizim “istatistiiiik” diye bağrışlarımıza çözümler üreten değerli iş arkadaşım Orhan Arslan‘a teşekkür ederim.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sabri

Sayın hocam bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum

Ufuk Ersoy

Celal Bey, bir süredir youtube üzerinden sizi takip ediyor olmama rağmen kıymetli tablolarınızı inceleme fırsatını yeni bulabildim. Zihin açıcı, yol gösterici bu çalışmalarınızdan dolayı size ve ekibinize çok çok teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık. Güncellemeler için takipteyim.Bilginize.

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x