İnşaat Maliyetleri

Yayınlayan Kurum: TÜİK

İlk Yayın Tarihi: Ocak 2013

Periyodu: Aylık

Açıklama

İnşaat Maliyet Endeksi (İME), işçilik ve malzeme ayrımında inşaat maliyetlerindeki değişimleri ölçen fiyat endeksidir. Avrupa Ekonomik Topluluğunda Faaliyete Göre Ürünlerin İstatistiki Sınıflaması (CPA Versiyon 2.1) kullanılmaktadır.

Malzeme ve işçilik kalemlerinin ve ağırlıklarının belirlenmesi için yapı tiplerini temsil edecek şekilde 77 inşaat projesi analiz edilmiş, bunun sonucunda yaklaşık 2.300 ürün ve ağırlıkları tespit edilmiştir. Bu ürünlerin en alt detayda ilgili fiyat endeksi ile eşleştirilmesi sonucu her bir yapı tipi için maliyet endeksi hesaplanmıştır.

2015 temel yıllı İME, inşaat tipleri için CPA Versiyon 2.1 sınıflandırması esas alınarak işçilik, malzeme ve toplam kırılımlarında yayımlanmaktadır.

CPA Versiyon 2.1'e göre yayımlanan başlıklar şöyledir:
F. İnşaat
41 Binalar
41.00.1 İkamet amaçlı binalar
41.00.2 İkamet amaçlı olmayan binalar
42 Bina dışı yapılar
42.1 Kara ve demir yolları
42.2 Hizmet projeleri için yapılar
42.9 Bina dışı diğer yapılar

Coğrafi kapsam: Türkiye

Endeks formulü: Sabit temel yıllı Laspeyres
Temel yıl: 2015=100
Ağırlıkların güncellenme sıklığı: 5 yıl (0 ve 5 ile biten yıllarda)

2015 temel yıllı İME hesaplamasında kullanılan madde ağırlıkları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından temin edilen inşaat projelerine ilişkin yaklaşık maliyet ve kesin hesap dosyaları analiz edilerek tespit edilen girdi miktarları ve 2015 yılı birim fiyatları kullanılarak oluşturulmuştur. Yapı tiplerinin ağırlıklandırılmasında, binalar için yapı ruhsatı verileri ve bina dışı yapılar için ise ulusal hesaplara ait veriler kullanılmıştır.

2015=100 temel yıllı ve güncel ağırlık yapısına sahip olan yeni serilerin hesaplamasında en alt detayda yurt içi üretici fiyat endeksi, tüketici fiyat endeksi, hizmet üretici fiyat endeksi ve Sosyal Güvenlik Kurumu verileri kullanılmıştır.

İlgili ayın İME sonuçları, takip eden ikinci ayın 10-12. günleri içerisinde ulusal veri yayımlama takvimine göre saat 10:00'da haber bülteniyle kamuoyuna duyurulmaktadır.

Grafik Nasıl Okunmalı

Neyi/Nasıl Etkiler

Bina Maliyet İndeksi

Bina Maliyetleri Yıllık Değişim

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Koç

Bu grafikler TL mi $mı celal bey

Recep

2. Grafik değişimleri bir önceki yıla göre mi? Yoksa bir önceki Ay'a göre mi değerlendiriliyor?

Muvaffak GÖZAYDIN

Super grafik . . Malzeme temmuzda 2023 de dibe vurmuş ama ,işçilik hala yüksek . yaşasın vatan işçiler kazansın be Ben geçen yaz işçiye 300 lira veriyordum bahçe ,işleri için şimdi 1.000 lira oldu kendim yapıyorum .Bu yaşta günde 1.000 lira yevmiye almak beni çok mutlu etti .

Servet Özdemir

100 m2 dairenin inşaat maliyeti Ekim 2023 te ne kadar

Diğer gayrimenkul göstergelerimiz aşağıda listelenmiştir;
magnifiercrossmenu