Konut Fiyat Değişimleri

Konut fiyatları her ay T.C.Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır. Bu veriler, gayrimenkul değerleme şirketlerinin bankalara hazırladığı raporlardan alınmaktadır. T.C.Merkez Bankası en son 2019 yılında hesaplama yöntemini değiştirerek ve o tarihten bu yana hedonik regresyon yöntemini benimsemiştir.

Türkiye Yıllık Konut Fiyat Değişimi grafiği nominal fiyat değişimini göstermektedir. Enflasyon etkisinden arındırılmış hali için reel konut fiyat değişimi grafiğine bakabilirsiniz.

Reel Konut Fiyat Değişimi

T.C.Merkez Bankası metodolojisini yukarıdaki grafikte bulabilirsiniz. Reel fiyat değişimi grafiğinde, aynı yılın bir önceki dönemine göre konut fiyatlarındaki değişimi görebilirsiniz. (Her ay güncellenir)

Türkiye Reel Konut Fiyat İndeksi

İndeks olarak incelemek, reel konut fiyatlarındaki değişim başlangıç referans noktasına göre izlenebilir.

Türkiye Reel ve Nominal Konut Fiyat İndeksi

Sıfır ve İkinci El Konutlarda Fiyat Değişimi

Yeni ve ikinci el konut fiyat değişimlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Konut Yatırımı, Diğer Yatırım Araçlarıyla Karşılaştırma

Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Onur

Diger yatirim araclariyla karsilastirmada altin konutun onunde seyrediyor sebebi nedir yanlis anlamadiysam altin dahami fazla kazandirdi

Hüsnü

altın daha fazla kazandırdı. Sebebi de pandemi, savaşlar, parasal genişlemelerin yatırımcıyı emtialara itmesi olarak açıklanabilir. Pandemi öncesi 1400 usdlerde olan ons altın bugün 2050 bandında

Oğuz AYBAR

Elinize, emeğinize sağlık. Grafiklerde ingilizce tercümede de Ülkemizin isminin "Turkiye" olarak kullanılması daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.

Emlakçı

Merhaba, yayınladığınız bilgilendirici grafikler için teşekkür ederim. Konut Yatırımı, Diğer Yatırım Araçlarıyla Karşılaştırma da neye göre bir karşılaştırma yapışmış tam anlayamadım. dolar cinsinden mi karşılaştırma yapılmış yoksa tl cinsinden mi sol eksende yüzdelik artış cinsinden karşılaştırma yapılabilir mi?

Muvaffak GÖZAYDIN

Grafiklerde silik yatay ve dikey çizgiler bulunursa eğriler daha iyi okunur . Şimdi nerdeyse imkansız Tamamen tahmin yürütüyoruz ç Gene de teşekkür .

celal

yatirim karsilastirmaalari grafigini nomianal degerde degil de, reel degerde gorebilme sansimiz var mi acaba?

Diğer gayrimenkul göstergelerimiz aşağıda listelenmiştir;
magnifiercrossmenu