Konut Satış Adetleri

Konut satış adetlerini, üç alt başlıkta inceleyerek trendi yorumlamak mümkün olabilir.

Aylık Ortalama Konut Satış Adetleri

Bir ay içerisinde gerçekleşen konut satışlarını, geçmiş yılların performansı ile karşılaştırmak istediğimiz zaman, o ay içerisinde ortalamada kaç konut satıldığını bilmek yeterli olacaktır. Her ay gerçekleşen konut satışını, bir önceki ay ile karşılaştırmak bizi doğru bir karşılaştırmaya götürmeyecektir çünkü her ay farklı özelliklere sahiptir bu özelliklere mevsimsellik etkisi deniliyor. Aşağıda, Roma rakamlarıyla I-XII ile ifade edilen ayların adlarıdır. I, ocak ayını, XII ise aralık ayını ifade etmektedir. Grafikte her ay ortalamada kaç konut satıldığı görülebilir.

Günlük Konut Satış Adetleri

Her ayın iş günü sayısı birbirinden farklıdır. Özellikle Milli ve Dini Bayram dönemlerinde, çalışma günü sayısı azalmaktadır. Çalışma gününün azalması, Tapu Daireleri'nin bu zamanlarda kapalı olduğu anlamına geldiğinden yapılabilecek işlem adedini de etkilemektedir. Bir diğer etki de, bazı planların tatiller sonrasına ya da öncesine çekilmesidir. Bu sebeple, bir ay içerisinde gerçekleşen konut satışını günlük ortalama sayısı (aylık toplam satış ÷ iş günü sayısı) izlemek faydalıdır.

Son 12 Ay Konut Satışları

Son 12 ay içerisinde gerçekleşen konut satışlarını toplayarak ulaştığımız adetler, yıllık konut satış adedini önceden yorumlama imkanı sunuyor.

Sıfır ve İkinci El Konut Satışları

İstanbul Konut Satışlarının Türkiye Konut Satışlarındaki Payı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diğer gayrimenkul göstergelerimiz aşağıda listelenmiştir;
magnifiercrossmenu