Yabancılara Konut Satışı

Yayınlayan Kurum: TÜİK

İlk Yayın Tarihi: Ocak 2013

Periyodu: Aylık

Açıklama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi - TAKBİS veri tabanı, veri kaynağı olarak kullanılmıştır.

2013 yılından itibaren tüm yerleşim yerlerini içerecek şekilde il düzeyinde veri yayımlanmaya başlanmıştır. Satışın gerçekleşmesi için konut sahipliğinin para karşılığında değişimi aranmıştır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü veri tabanı TAKBİS sisteminde yabancı olarak tanımlanan, Türk asıllı olmayan ve 4112 sayılı kanuna tabi olmayan kişilere yapılan satışlardır.

Yabancılara yapılan konut satış istatistikleri verileri 2014 yılından itibaren ilk 10 ili kapsayacak biçimde yayınlamaya başlamıştır.

Ülke uyruklarına göre konut satış istatistikleri verileri de ilk 20 uyruğu kapsayacak biçimde 2014 yılını içererek biçimde 2015 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Ülke uyruklarına göre konut satış sayıları farklı uyrukların aynı evi alabilmesinden dolayı yabancılara yapılan toplam satıştan daha yüksek çıkabilmektedir.

Grafik Nasıl Okunmalı

Grafiğin sol ekseni satış adetlerini göstermekte, yatay eksini tarihi yıl ve ay kırılımında göstermektedir. Kesikli çizgi ise o yılın gerçekleşen satış adetlerinin o yıl için ortalamasını göstermektedir. İstenen tarihteki satış verisini görmek için çubukların üzerine tıklamak gereklidir. Ortalama yıl içindeki aylık satışı görmek için ise kesikli yatay çizgi üzerine tıklanması gereklidir. Kesikli çizgide görülen basamaklar, yatayda her bir yılı göstermektedir.

2018/10 döneminde yabancılara vatandaşlık imkanı veren 1.000.000$ gayrimenkul alma alt limitinin 250.000$'a düşmesiyle yabancılara yapılan satışlarda ani artış görülmüştür. Küresel olarak etkili olan Korona-19 ile sınırların kapanması ve seyahat engelleri ile 2020/4-5-6 döneminde yabancılara yapılan konut satışları ani olarak düşmüştür.

Yabancıların gayrimenkul alımıyla vatandaşlık edinimi: 1 Ocak 2017'de 1.000.000$ olarak belirlendi.
Yabancıların gayrimenkul alımıyla vatandaşlık edinimi: 19 Eylük 2018'de 250.000$ olarak belirlendi.
Yabancıların gayrimenkul alımıyla vatandaşlık edinimi: 13 Haziran 2022'de 400.000$'a olarak belirlendi.
Yabancıların gayrimenkul alımıyla oturum izni edinimi 16 Ekim 2023'de 200.0001'a yükseltildi.
Yabancıların Gayrimenkul Edinimi Mevzuat Değişiklikleri

Neyi/Nasıl Etkiler

Yabancılara konut satışı, konut satışları içerisinde geçmiş yıllara bakıldığında %3-4 oranında paya sahip olmakla birlikte birden fazla konut edinilmesiyle birlikte vatandaşlık alınabilmesi söz konusu olsa da satın alınan konutların fiyatlarının daha yüksek olduğu ve ciro anlamında bu oranın daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Yabancılara konut satışlarındaki artış gayrimenkul sektörünü ve inşaat sektörünü canlandırmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Arzu

Elinize sağlık, kitaptan bu kısma karekodla bağlanılabiliyor. İlk defa böyle bir kitap okuyorum , çok güzel

Diğer gayrimenkul göstergelerimiz aşağıda listelenmiştir;
magnifiercrossmenu