Yapı Ruhsatı ve İskan

Yapı Ruhsatları (Yeni İnşaatlar)

Yeni inşaat başlangıç sayılarına ilişkin verilerle yapı stokuna eklenen konut adetleri takip edilebilmektedir. Burada belirtilen veriler bağımsız bölümdür yani bina adedi değildir. Ayrıca bu veriler içerisinde konut dışında olan gayrimenkul türleri de yer almaktadır. Ancak oran olarak diğer türlerin sayısı oldukça düşüktür. Örneğin 2019 ylında konut dışı bağımsız bölüm oranı sadece binde dörttür. Bu sebeple, verilen bağımsız bölüm istatistiğine konut gözüyle bakılabilir. 

2010-2018 dönemine bakıldığında Türkiye'de her çeyrekte ~150.000 adet bağımsız bölüm için ruhsat verildiği görülüyor. 2017 yılındaki sıçrama, TİP İmar Yönetmeliği diye anılan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin uygulamaya girmesi sebebi ile yapılan başvurulardan kaynaklıdır.

İskan (Biten İnşaatlar)

Gayrimenkul stokunda tamamlanmış ve kullanıma hazır hale gelen gayrimenkulleri takip edebileceğimiz verileri yapı kullanma izin belgelerinden görebiliyoruz.

Konut Satışları ve Yapı Ruhsatları

Yeni Konut Satışları ve İskan

Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ATA YILMAZ

Çalışmalarınız için tebrikler, Celal Bey..

1. "Konut Satışları ve Yapı Ruhsatları" grafiğinizi 12 aylık toplamlar üzerinden "trailing" olarak göstermeniz mümkün mü?
2. "Seller's Market" vs "Buyer's Market" kapsamında yeni bir grafik oluşturmayı düşünürmüsünüz?

İyi çalışmalar,

Arzu

Yapı ruhsatları ve yapı iskan grafikleri konut arzı açısından gelecekteki konut beklentimiz , konut yatırımında ne getiriler bekleyebileceğimiz konusunda bilgilendirici. Çok teşekkürler

Diğer gayrimenkul göstergelerimiz aşağıda listelenmiştir;
magnifiercrossmenu