Kategoriler
Yazı

Askıda Olan İmar Durumu Gayrimenkul Değerini Nasıl Etkiler

İmar planı, gayrimenkulün değerine doğrudan etki eden unsurlardan. Arsanız üzerine, mevcut imar durumuna göre yapı yapabileceğiniz alan 1000m² iken, 1500m² yapı yapabilir hale geliyor ise, bu arsanızın değerinin %50 artışı anlamına geliyor. İşte bu sebepten dolayı, İMAR ARTIŞI söylemleri arsa sahiplerinin dilinden düşmüyor.

İmar planları ilgili belediyeler tarafından yapılıyor. Son yıllarda çıkan yasa ile, vatandaş çaresiz kaldığı durumlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurabiliyor. Bu durumların altında yatan sebepler, arsa sahibi ile ilgili belediyenin farklı siyasi görüşe sahip olmasından tutun da hakkınız olan imar değişikliğini alamadığınız her tür durum olabilir.

Hazırlanan planlar, ilgili yönetmelik koşullarına göre 30 gün süreyle askıda bulunur. Bu süre içerisinde, hazırlanan plana ilişkin itirazı olanlar için inceleme fırsatı sağlanmış olur.

Askı süresi içerisinde plana itiraz yapılabilir. Bu zaman dilimi içerisinde ilgili kurum tarafından cevap verilmemiş veya reddedilmiş imar planına, 60 gün içerisinde dava açma hakkı bulunmaktadır.

Plana itiraza ilişkin; 30 günlük askı sürecinin son günü itiraz edildiğini varsayarak, bu itiraza ilgili kurumun 60 gün içerisinde cevaplama sürecini ve bu cevaba istinaden 60 gün içersinde dava açabilme haklarını hesaba aldığımız durumda 150 günlük bir süreç var.  Muhtemel itirazları düşünerek; askı sürecini tamamlamış imar planını, sonraki 120 gün boyunca, bu planı onaylanmış varsaymamak gereklidir. Bu süre sorununda, açılmış olan davalar var ise incelenmelidir.  Dava sürecinin sonuna kadar, GAYRİMENKULÜN DEĞERİ askıya çıkmadan önceki imar durumuna göre düşünülmelidir. Değer takdiri açısından, belirsizlik olması sebebiyle askıdan sonraki 120 günün beklenmesi daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Alım satım sürecinde; alıcıların acele etmemesi veya ileri tarihli yapılacak bir satışın, satış vaadi sözleşmesiyle koşula bağlanması alıcının menfaatine olacaktır.

Kaynaklar:

1. Yargıtay İçtihat Kararları

2. İmar Planı Yapılması ve Değişikliklerine Ait Esaslara Dair Yönetmelik

3. İmar Planlarının İptali Davaları

PDF olarak indirmek için: Askida Olan Imar Durumu Gayrimenkul Degerini Nasil Etkiler 1 – 2 Agustos 2018

Yazar Celal Erdoğdu

Şehir plancısı ve gayrimenkul değerleme uzmanıyım, İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'yi kurucu ve yönetici ortağıyım. Türkiye ve Birleşik Krallık'tan değerleme lisansım var. Şehir planlama eğitimimle birlikte mimarlık çift anadalı yaptım. Yüksek lisansımı işletme alanında MBA üzerine yaptım. Şimdilerde doktoramı gayrimenkul üzerine yapıyorum. 1996 yılından bu yana gayrimenkul piyasasında edindiğim tecrübeleri ve bilgileri hazırladığım videolarla haftanın iki günü Gayrimenkul Okulu, Youtube kanalımda paylaşıyorum.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Burak Çelik

Celal Bey,
Askıda olan imar planları ile ilgili tespitiniz hususunda hem alıcıların hem de bankaların detaylı araştırmalar sonrasında işlem yapması elzemdir.
Emeğinize sağlık.