Kongre Otelleri ve Kongre Turizmi

Her ne kadar teknolojik ilerlemeler, konferansların online olması ve online toplantıların yeni trend olması gündemdeyse de hiçbir şey insanların fiziki olarak bir araya gelmesinin yerini tutmayacak gibi. En azından hala böyle.

Kongre turizminin en büyük lideri hala tıp ve ilaç kongreleri. Sağlık ve tıp kongreleri hem ayıca fazla ziyaretçiyi çekiyor hem de uluslararası katılımcıyı getiriyor.

Kongre Turizminde Tercihler

Kongre turizmi için seçilen şehir, dünyanın öne çıkan şehirleri ile rekabette oluyor. Çünkü kongre turizminde kongreyi düzenleyen organizasyonlar dünyanın birçok yerine giderek katılımcılarını düzenli kongreler ile bir nevi gezdirmiş de oluyor. Örneğin bu sene Barselona’da olan kongre ertesi yıl için İstanbul’u tercih ederken Barselona ile İstanbul şehri karşı karşıya gelip karşılaştırılıyor. Bu da şu anlama geliyor, organizasyon sahipleri geçen sene Barselona’da gördükleri her olumlu şeyi İstanbul’da beklerken, her olumsuz şeyi de görmek istemeyerek İstanbul’a geliyorlar.

Kongre Katılımcısının Tercih

Katılımcılar kongre öncesinde şehir turu yapacakları şehirden etkilenmeliler ki kongre sırasında veya sonraki birkaç günde şehirde daha fazla zaman geçirmeyi arzu etmeliler. Bu fazla zaman şehre döviz bırakmak anlamına geliyor. Çünkü bilindiği üzere kongre turisti yazlık turistine nazaran daha yüksek eğitim ve gelir düzeyinde olduğundan daha fazla döviz bırakma ihtimaline sahip. Bazı araştırmalarda gelir düzeyi olarak yazlık turiste nazaran 4-5 kat daha fazla alım gücüne sahip olduğu söyleniyor.

İstanbul Kongre Otelleri ve İstanbul’un Kongre Turizmindeki Yeri

İstanbul hala kongre turizminde adı geçen dünyadaki 10 şehirden birisi. İstanbul her yıl 120’yi aşkın kongre ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Bu da 4.5 milyon turistin kongre, konferans ve etkinlik amacıyla İstanbul’a geliyor olması demek. İstanbul’un diğer rakipleri ile karşılaştırıldığında en büyün dezavantajı hala trafik sorunu. İstanbul’da etkinlik düzenlemek isteyen organizatörler İstanbul için hala istekli hatta önümüzdeki yıllar için 6milyon turisti bu tip etkinlikler ile İstanbul’a getirme planları yapılıyor. İstanbul Marmaray-Metro-Tramvay-Vapur gibi toplu taşıma araçları ile altyapısını daha güçlü hale getirirse İlk on içerisine daha üst sıralara çıkma şansı yakalayabilir.

İstanbul’un Kongre Turizmindeki Avantajları

İstanbul’da 4 ve 5 yıldızlı otel fazlalığı kongre turizmi için salon ve konaklama açısından avantaj sağlıyor. Bununla birlikte çok fazla sayıda 4 ve 5 yıldızlı otel olması da İstanbul’u öte yandan pahalı bir şehir haline getiriyor. Çünkü İstanbul ile rekabet halinde olan Avrupa ülkelerindeki şehirlere baktığımız zaman çok fazla sayıda 2 ve 3 yıldızlı otel olması kongre turizmi için sunulan konaklama hizmeti bedelini aşağıya çeken bir unsur oluyor.

Kongre Turizmini Tetikleyen Sektörler

 1. Tıp ve İlaç (sağlık)
 2. Kimya
 3. Otomotiv
 4. Telekomünikasyon (bilişim ve iletişim)
 5. Tekstil
 6. Gıda
 7. Spor
 8. Sigorta
 9. Kozmetik
 10. Elektronik

Kongre Turizmi Otel Tercihi

Kongre yapılacak konu için otel seçimi yapılırken organizatörler kullanıcıların memnun ayrılması için bazı konularda tercihlerini şu kriterlere göre yapıyorlar:

 1. Otelin yeri / konumu
 2. Ulaşım imkanları (metro, otobüs, vapur vb.)
 3. Otelin özellikleri
 4. Otelin kapasitesi
 5. Salonun özellikleri (havalandırma, kapasite, teknik özellikleri vb.

16 Ocak 2014

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x