Otel Yenileme Maliyeti ve Otel Renovasyonu

Bu incelememizde otel işletmelerinin yenileme maliyetini, otel yenilemesini hatta otel renovasyon maliyetlerini inceleyeceğiz.

Bilindiği üzere oteller de birçok işletme gibi eskimektedir. Ancak birçok işletme eskime sebebi ile hızlı gelir kaybına uğramazken oteller de eskime gelirlere direk olarak yansımaktadır.

Otel yatırımcılarının, özellikle turizm yatırımcılığı veya otel yatırımcılığı geçmişi yoksa ve sektöre yeni girmişse ‘otel yenileme fonu’ pek de hesaba katılmayan ancak yatırım bedeli açısında azımsanmayacak seviyededir.

Otel yenileme maliyetlerinin, otel nakit akış hesapları (cash-flow) yapılırken hesaba mutlaka dahil edilmesi gerekmektedir. Otel gelirlerinin %4.5-5’i arasında bir bölümü olarak varsayılmaktadır ve ayrı bir hesapta biriktirilmelidir.

Otel yenileme maliyetlerini iki başlıkta incelemek gerekir:

  1. Soft Renovasyon (hafif kapsamlı otel yenilemesi)
  2. Hard Renovasyon (tam kapsamlı otel yenilemesi & modernizasyonu)

Soft Otel Renovasyon Nedir

Soft renovasyon diye anılan otel yenileme biçiminde, otelin diri tutulması amacıyla yapılan yenilemeleri tanımlamak için kullanılır. Bu yenilemede, otelin teksti ürünleri değiştirilir, boya yapılır, eskiyen kağıt ve halılar parçalı olarak değiştirilir veya tamir edilir. Genel olarak 5nci yıldan itibaren düzenli olarak yapılması önerilir.

Hard Otel Renovasyonu Nedir?

Hard otel renovasyonu otelin bulunduğu yere (yazlık-kışlık) ve otelin konumlanmasına (yıldız-tema vb.) göre 10ncu yıldan sonra otelin durumuna göre gerekebilir.

Hard Otel Renevasyonunda Neler Yapılır?

Bu otel renevasyonu esnasında otel yeniden konumlandırılmaktadır. İç mimari değişiklikleri, modernizasyon, dış cephe ve mimaride temizlik ve yenilikler, yeni malzeme ve cephe hareketleri, lobby ve odalarda güncel modern malzemelerin kullanımı ile otel bölgede kaybetmeye başlayacağı otel müşterisinin ilgisini kendi üzerine çekmeye başlar.

Hard Otel Maliyeti Nedir?

Otel büyüklüğü bu harcamalarda anahtar rol üstlenir sebebi ise basitçe ölçek ekonomisine dayanır. Ne kadar fazla tedarik ederseniz maliyeti de o denli aşağı çekme şansınız olacaktır. Bugünkü şartlarda hard otel yenileme maliyeti 10.000 $ dan aşağı olması muhtemel değildir. Yapılacak yenilemenin kapsamı ve malzeme marka seçimi maliyeti 30.000 $ a kadar çekebilir.

14 Ocak 2014

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x