Rezidans Mı Otel mi?

AVM yatırımları, otel yatırımları derken arada bir de rezidans yatırımı artık literatürde yer alırken güncel yatırımlarda da adı geçmeye başladı. Kimi yatırımcılar yanlış yorumlamakla birlikte artık rezidans yatırımları projelerde yer alıyor.

Esasında rezidans yatırımları Türkiye hatta İstanbul için hiç yeni yatırımlar değil. Sadece isminin duyulması yeni.

Nedir rezidans yatırımı?

Basit tanımıyla konutun üzerine otel servisinin ya da hizmetinin eklenmiş hali diyebiliriz.

Yoğun iş hayatına uyum sağlamış tüm işadamları ve aileler bu hizmetleri dağınık olarak alabiliyorlar ancak şehir değiştirmeleri veya ülke değiştirmeleri durumunda bu ilişkileri inşa etmek o kadar kolay ve kızlı olamıyor. Bu sebeple rezidans kullanımı öne çıkıyor.

Rezidans yatırımı nerede olmalı?

Rezidans hizmetlerinin kapsamı ve hitap ettiği gelir grubu sebebi ile şehrin iş alanlarına yakın erişimde olan lüks semtlerde konumlanması yatırımın başarısı açısında önemli olmaktadır.

Neden rezidans yatırımı karlı?

Rezidans yatırımları, otel yatırımlarına nazaran daha az personel ile yapılabilmektedir. Rezidans hizmetlerinin bulunmadığı konutlarda kiralamalarda şehir merkezine gelindiği zaman amortisman süresi 17-18 yılın altında olmamakla birlikte rezidans yatırımında bu süreler 11-12 yıla gerileyebilmektedir.

Rezidans işletmeleri

Yatırımcılar rezidansları yaparken işletmeci ile anlaşarak uygun marka ile rezidanslarını inşa ediyor ve buna göre satışlarını yapıyor.

Rezidans yatırımın zorlukları ve hukuki yanı

Hukuki altyapısı çok iyi planlanmalı ve oluşturulmalı. İşletmeci seçimi ve işletmenin yönetimi rezidansın değerini yakından etkiliyor. Yabancı yatırımcılar, kompleksin içerisinde birden fazla mülkiyet olması sebebi ile bu tip yatırımlara sıcak bakmıyor.

Rezidans işletmecileri ve rezidans yönetimi

Rezidans yönetimi, otel yönetimine benzemesi sebebi ile Türkiye’de de otel yatırımcıları ya da otel zincirleri tarafından yapılmakta olan bir işletmecilik. Son dönem yatırımlarda yatırımcılar mümkünse hem imar avantajlarından hem de yönetim kolaylığı açısında otel ve rezidans projelerini aynı karma proje içerisinde değerlendiriyor.

14 Ocak 2014

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

KİTAPLARIM

Bülten Üyeliği

Sosyal Medya

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x